İYİ Parti’de çifte kriz… Önce Şeyh Said, Seyit Rıza ve Said Nursi sonra ittifak

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Mehmet Salim Ensarioğlu’nun “İYİ Parti’nin kuruluşundaki temel değerlerini ve bugüne kadar sürdürdüğü siyasi mücadele ve tutumunu yok sayan açıklamalarının asla kabul etmediklerini” dile getirdi.

Zorlu, “Milli Mücadelenin ruhuna ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesinin ortaya koyduğu tarihi ve milli gerçeklere aykırı paylaşımını reddediyoruz. Böyle bir anlayışın partimizle hiç bir ilişkisi yoktur ve bundan sonra da olamayacaktır. Söz konusu paylaşımla alakalı, genel başkanımızın talimatlarıyla, gereken disiplin süreci ivedilikle başlatılmıştır.” dedi.

ENSARİOĞLU NE DEDİ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu, yaptığı paylaşımda Şeyh Said için “önemli değerimiz” ifadesini kullandı. dedi. Said dışında Seyit Rıza ve Said Nursi’nin mezar yerlerinin açıklanmasını istedi.

Ensarioğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Son günlerde Diyarbakır’da bir bulvara bölgemizin en önemli değerlerinden Şeyh Said efendinin isminin verilmesi üzerinden başlayan tartışmalarda bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum. Bu tür ithamları ifade edenler toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir. Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz. Bu minvalde daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Şeyh Said gibi büyük değerlere dönüşen Beddiüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza’nın da mezar yerlerinin açıklanması hafıza barışına hizmet edecektir. Anılan değerlerin mezar yerleri aleni bir değer iken devlet sırrı diye ifadelendirilmesi akla ziyan olmakla beraber hafıza barışına hizmet etmemektedir. Ülkemizde öncelikli olarak bir hafıza barışından başlanıp huzur ikliminin kalıcı olarak sağlanmasının tüm kesimlerin dahli ile mümkün olabileceği inancının kırılmasına müsaade etmeyeceğimizi ilgili taraflar bilmelidir. Ayrıca bu inancı taşıyan ilgili kamuoyunun taşıdığı bu inancını daha yüksek bir sesle dile getirmesini temenni ediyorum.”

BİR KRİZ DE İSTANBUL’DA: İBRAHİM ÖZKAN İSTİFA ETTİ

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun, CHP ile işbirliğini savunan İBB Grup Başkanvekili İbrahim Özkan’dan görevinden istifa etmesini istedi.

ANKA’nın geçtiği son dakika haberine göre, İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, “Genel başkan Meral Akşener’in talebi doğrultusunda artık ‘hür ve müstakilim.’ İBB İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ediyorum” açıklaması yaparak istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x