Evde hakiki zeytinyağı işte böyle yapılır! Herkesin aradığı bu tarif tasarruf da ettiriyor

Hazır alınan zeytinyağı hem maliyeti hem de içeriğindeki maddeler nedeniyle tercih edilmeyebilir. Bunun yanı sıra evde hazırlanan zeytinyağı içerisinde herhangi bir katkı madde bulundurmadığı için çok daha faydalıdır.

Zeytinyağı sağlık açısından insan vücuduna karşı etkili bir yağ olarak kabul ediliyor. Uzmanlar tarafından hakikisi önerilen zeytinyağı evde hazırlandığında daha yoğun bir kıvam ve lezzet sunabilir.

Vücuda karşısı sayısız faydası olan zeytinyağının en belirgin faydası, antioksidan özellikleri, kalp rahatsızlıklarında koruyucu etki sağlaması ve iltihap problemlerine iyi gelmesidir. Beyin ve damar rahatsızlıklarına karşı etkili bir silah olan zeytinyağı kansere karşı koruyucu etkiler barındırıyor.

Evde hazırlanan zeytinyağının saf ve hakiki olması sağlığınız için çok daha faydalıdır. Evde zeytinyağı hazırlamak birçok kişinın kulağına garip gelse de gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra belirli aşamaları uygulayarak zeytinyağı elde etmek mümkün.

Bolca emek ve zaman gerektiren zeytinyağı hazırlığından sonra tüketim aşamasına geçildiğinde buna değer olduğunu göreceksiniz. İşte hakiki ve lezzetli bir zeytinyağı hazırlamak için yapmanız gerekenler.

Öncelikle aldığınız yeşil zeytinleri iyice temizlemeniz gerekiyor. Üzerinde herhangi bir kalıntı, toprak, kir, leke olmadığından emin olun. Zeytin yapraklarını temizlerseniz daha az uğraşmış olursunuz.

Temizleme işleminin ardından zeytinleri kırarak içlerinden çekirdeklerini çıkarmaya başlayın. Tüm zeytinleri ayıkladıktan sonra ise püresini elde etmeniz gerekiyor. Bunun için bir meyve sıkacağından yardım alabilirsiniz. Mutfak robotu veya meyve sıkacağı ile zeytinleri püre haline getirin.

Elde ettiğiniz zeytin püresini temiz bir tülbent yardımıyla zeytin sütünü kaba damlatmaya başlayın. Damlalar azalmaya başladığında zeytinleri yoğurarak sıkmaya devam edin. Süzme işlemi bittikten sonra birkaç kez üstünden geçebilirsiniz. İlk aşamada koyu bir kıvamda olan zeytin sütü sıvılaşmaya başlayacaktır.

Zeytin sütünü saklamak için temiz bir şişeye aktarabilirsiniz. Şişenin ağzına temiz bir pamuk yerleştirip süzme işleminden geçirin. Zeytin sütü, zeytinyağına dönüşmüş olacak. Evde hazırladığınız zeytinyağını sofralarda, salatalarda, yemeklerde ve birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x