Kariyer sınavına giriş ücreti kaldırıldı

‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ kapsamında öğretmenlerin uzman ve baş öğretmen unvanlarına sahip olabildikleri Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı19 Kasım Pazar günü saat 10.00’da 81 ildeki  sınav merkezlerinde düzenlenecek. Başvurular ise 25 Eylül- 4 Ekim arasında alınacak. Kanuna göre sınavdan muaf olarak bu unvanlara sahip olmak isteyenler uzman öğretmenlik için yüksek lisans eğitimini, başöğretmenlik için doktora eğitimini tamamlamış olmalı. Söz konusu şartları yerine getiren ve 10 yılı dolduran öğretmenlerin de muafiyet durumunun değerlendirilmesi için bugün itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden yazılı sınavdan muafiyet başvurusu yapması gerekiyor.

SINAV İÇİN ÜCRET ALMAMAYI KARARLAŞTIRDIK
Sınav kapsamında daha önce yapılan duyurularda, sınava katılmak isteyen öğretmenlerin başvuru öncesi 530 lira ödeme yapması gerekiyordu. Bakan Tekin sosyal medya hesabından ilgili kararı duyururken şu ifadeleri kullandı.

“Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında 19 Kasım Pazar günü uygulanacak olan “Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı” ile yazılı sınavdan muafiyet başvuruları bugün itibarıyla başlamıştır. Söz konusu sınav için ücret almamayı kararlaştırdık. “Öğretmenler Odası Buluşmaları” sohbetlerimiz doğrultusunda öğretmenlerimizi bizzat dinleyerek çözüm geliştirmeye devam edeceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x